Acasă » 2010 » noiembrie

Vasile Braghiș de 26 de ani în slujba dreptății

Meseria de jurist este una nobilă, dar și plină de responsabilitate. Juristul este un apărător al intereselor societății, un căutător al adevărului și un luptător pentru dreptate.

Pe 19 octombrie s-a sărbătorit Ziua Profesională a Juriștilor, iar noi ne-am gândit să aflăm mai multe despre cel care apără interesele satului Colonița și anume, juristul Vasile Braghiș.

S-a născut la 21 august 1957, în satul Tohatin. Poate anume calitățile de lider, specifice zodie leului, în care s-a născut, l-au determinat să urmeze calea juridică. După 10 clase a mers la Universitatea de Stat din Moldova fiind convins că vrea să facă Facultatea de Drept, dar din cauza concursului foarte mare nu a reușit, chiar dacă era eminent.
A lucrat o perioadă la Uzina de Conserve, ca lăcătuș, a făcut armata și apoi a încercat din nou. (mai mult…)

Distribuie:

Echipa editorială

Redactori
Strisca Oxana
Vica Diavor
Autori
Alina Mazîlo
Cristina Cireș
Angela Cireș
Tatiana Iurcu
Andrei Bîzgu
Lefter Victoria

Detalii

Calendar

noiembrie 2010
L Ma Mi J V S D
« iul.   dec. »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930