Amenajarea și consolidarea luncii rîulețului din centrul satului este în plină desfășurare
De mai bine de 40 de ani, în urma scurgerii apelor pluviale, care au condus la eroziunea solului s-a format această rîpă, care acum un an avea o lungime de aproximativ 1,5 km iar în unele locuri o adîncime de peste 15 metri. (mai mult…)
Peste 80 de nuci plantați pe traseul Colonița-Chișinău
Sîmbătă, 15 noiembrie în satul Colonița a fost organizată o acțiune ecologică. Au fost sădiți nuci pe traseul Colonița-Chișinău (pînă la drumul care duce spre iazul Canțăr). La această inițiativă s-au alăturat aproximativ 50 de oameni, majoritatea fiind elevii liceului “Gheorghe Ghimpu”. Toți doritorii de a planta pomi au fost invitați, începînd cu ora 10.00 în fața primăriei, de unde un autobuz îi transport spre traseu. Angela Zaporojan, spune că această inițiativă a fost lansată de primarul capitalei Dorin Chirtoacă. Puieții au fost oferiți de Spații Verzi, o cisternă cu apă a fost pusă la dispoziție de Apă Canal, iar un tractor cu burghiu a fost adus de către o companie privată.






Comentarii recente