Peste 80 de nuci plantați pe traseul Colonița-Chișinău
Sîmbătă, 15 noiembrie în satul Colonița a fost organizată o acțiune ecologică. Au fost sădiți nuci pe traseul Colonița-Chișinău (pînă la drumul care duce spre iazul Canțăr). La această inițiativă s-au alăturat aproximativ 50 de oameni, majoritatea fiind elevii liceului “Gheorghe Ghimpu”. Toți doritorii de a planta pomi au fost invitați, începînd cu ora 10.00 în fața primăriei, de unde un autobuz îi transport spre traseu. Angela Zaporojan, spune că această inițiativă a fost lansată de primarul capitalei Dorin Chirtoacă. Puieții au fost oferiți de Spații Verzi, o cisternă cu apă a fost pusă la dispoziție de Apă Canal, iar un tractor cu burghiu a fost adus de către o companie privată.






Comentarii recente